ASTROLÁB

Víte, jak ubíhal čas
v Babylóně nebo
ve středověku? Kdy začínal a končil den?
Orloj toto vše ukazuje.

ASTROLÁB

Astrologický číselník pražského orloje, astroláb je původní.

Astronomický ciferník Pražského orloje je astroláb poháněný hodinovým strojem. Na něm se pak dají odečítat údaje, na jejichž ukazování je zkonstruován.

Z astrolábu lze vyčíst pohyb slunce a měsíce ve zvěrokruhu, měsíční fáze, pohyb oblohy, denní datum. Slunce zde prochází dnem a nocí od obratníku raka k obratníku kozoroha tak, jako ve skutečnosti na obloze.

Víte, že ve středověku lidé měřili čas jinak než ho měříme dnes?
Lidé nepočítali čas na minuty a sekundy, ale pouze na celé hodiny. Spřesnění času na minuty přinesla až potřeba moderní doby především rozvoj železnice v 19. století.

Astroláb ukazuje 4 časy. Staročeský čas, kdy den začínal a končil západem slunce. Čas Německý, kdy den začínal půlnocí a byl rozdělen na 2 x 12hodin od půlnoci do poledne a od poledne do půlnoci. Orloj ukazuje i sluneční čas, kdy den má 24hodin. Jako raritu ukazuje již jako jediný na světě babylonský čas , kdy den začínal východem slunce a končil jeho západem a byl rozdělen na 12 hodin, jejichž délka se měnila s ročním obdobím.

Z orloje vyčtete, v kolik hodin v Praze vychází a zapadá slunce, dále je-li právě měsíc v úplňku nebo v novu, měsíc a den v roce i v jakém znamení zvířetníku je tento den slunce.


FOTOGALERIE